Nacionalno ili vjersko

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down

Nacionalno ili vjersko

Komentar  Dana on Wed Oct 14, 2009 6:19 pm

Što je u BiH vjersko, a što nacionalno? Kada se narodni lideri ponašaju po matrici vjerskog ekspanzionizma, a kada po istoj nacionalnog? Što je opasnije od ovoga dvoje? Odgovore na ova ponovo aktuelizirana pitanja u BiH traži suradnik Pogleda

Kada sam 1977. godine zajedno sa nekoliko intelektualaca javno osuđen kao hrvatski nacionalista zbog nedopuštenog izdavanja malog lista "Znaci i koraci" u kome su bile tretirane nacionalne teme Hrvata, vratio sam se u sasvim običan život bez želje da bilo kako javno djelujem, jer sam shvatio da smo udarili u temelje komunističkog sustava i da će bilo kakvo protestiranje izazvati još veće nevolje. Stalno od tada do danas sam se pitao da li sam nacionalista pa sam taj fenomen nacionalnog pratio, sve što je o njemu napisano ne samo u sociološkoj i političkoj već i komparativnoj literaturi na prostorima cijele ex Jugoslavije. Naravno, to praćenje se moglo jednostavnije i slojevitije uočavati kroz događanja u kulturi uopće, naročito u filmu, književnosti, kazalištu, glazbi i likovnim umjetnostima jer uvijek je kultura ispred političkih događanja a intelektualca nitko ne može kastrirati da ne radi i ne proizvodi jedino što zna i čime postaje prepoznatljiv. Moja osobna knjižnica je rasla i dosegla preko 2.000 svezaka, a koja je devastirana uz posljednji rat.

Osjećaj pripadništva

Što je to nacionalno i kako prepoznajemo nacionalističko, postoji li ta tanka nit koja dijeli ljepotu nacionalnog od svega zla nacionalističkog. Kako prepoznati djelovanje jednih i drugih, te kako za nekoga kazati da je
nacionalista za razliku od normalnog pripadnika nacionalne skupine. Nacionalno je znak identiteta, pripadnosti jednoj naciji, ono je plod osjećaja pripadnosti kulturi, tradiciji, načinu života pa i filozofiji življenja i sa osjećajem poštovanja prema svima onima kojima ne pripadaju tvojoj. To poštovanje nije tek verbalni deklaratorni čin, to je poznavanje svega onoga što čini i tvoju naciju, a to je kultura, vjera, tradicija, međusobno isprepletene niti odnosa i osjećaj pripadništva zajednici nacija. To poštovanje nije samo skup pukih školskih elemenata koji se sastoje od informacija, već promišljanje o njima kao nečemu što ima i emotivan pozitivan naboj. Zar možemo ne poštivati divna obiteljska okupljanja i bdijenja muslimana uz iftar, višeglasno koraljno pjevanje i miris tamjana u pravoslavnim hramovima, nevjerojatne obrede pune simbolike židovskih vjernika, snagu duhovnosti lišenu svih materijalnih užitaka budizma i duboku misaonost konfucijanizma. Zar se ne divimo teško spojivoj duhovnosti i materijalnih dobara zapadnokršćanske provenijencije. Gdje je ovdje nacionalno, a gdje vjersko, da li su oni u međusobnoj organskoj vezi ili se
razvijaju na dva odvojena kolosijeka? Koliko vjersko utječe na nacionalno i nacionalno na vjersko? Da li su vjere iznjedrile nacije ili nacije vjere? Potpuno je izvjesno da su vjere neuporedivo starije od nacije, one su nastale u dubokoj prošlosti, židovska prije 5.700 godina, kršćanska nešto više od 2.000, kineski konfucionizam od 136. godine, indijski Budizam od 3. stoljeća a islamska vjera od 662. godine. Sve su one nastale u određenom povijesnom razdoblju razvoja društva na točno određenom prostoru i nužno nose u sebi obilježja prostora ali tijekom svoje ekspanzije prilagođavali su se brže ili sporije novim prostorima. Sve su one tijekom milenijskog trajanja izgradile nevjerojatan sustav teološko-praktičnih vrijednosti i predstavljaju potpuno zaokružena učenja ne samo u teološkom nego i u obrednom ceremonijalu. Nitko ne može reći da nemaju vrijednosti i tko god ih poznaje ne može da im se ne divi posebice njihovim djelima u književnosti,
likovnoj umjetnosti, graditeljstvu i ustroju društva. Čim neka vrijednost traje više od milenijuma, koja zaokružuje čitav život bez sumnje, silno vrijedi bez obzira na mišljenje pojedinaca. Vremenom su skoro sve vjere izvršile prodore na sve prostore zemlje planete i ostvarile više ili manje inačice iste vjere sa specifičnostima kraja gdje egzistiraju.

Opširnije u Oslobođenju...
Dana

Broj komentara : 189

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh